Jak vybrat kvalitní froté?

Při výběru froté se necháváme často unést prvním dojmem, aniž bychom zkoumali to podstatné. Neptáme se příliš po užitných vlastnostech. Většinou vyzkoušíme jestli je ručník měkký a hebký na dotek, případně spekulujeme o barvě a ti zkušenější se ptají po gramáži. To je dobrý začátek, ale řekněme si o ručnících něco více.

 

 

Materiál

 

Na trhu je v současné době mnoho produktů, které zneužívají právě výše uvedených prvodojmových vlastností. Proto můžete narazit například na krásné heboučké ručníky, které obsahují velký podíl polyesteru. Takový ručník je na první pohled velmi atraktivní až do doby, než si umyjete ruce a snažíte se do takového ručníku utřít. Polyester či polyamid vodu neabsorbují a tudíž ani vaše ruce nebudou po utření příliš suché. Ruce po chvíli oschnou, ale osuška z takového materiálu se stane vaší noční můrou. Nebudeme Vás tu zatěžovat složitým vysvětlováním o konstrukcích ručníku. Z hlediska užitnosti tedy doporučujeme hlavně zkoušku savosti ručníku. Zkuste si do něj prostě utřít ruce nebo na něj vylejte trochu vody. Upozorňuji, že před takovou zkouškou by měl být ručník alespoň jednou vypraný. Dobře savé ručníky bývají dobré i konstrukčně a je předpoklad, že takový ručník Vám po čase neztvrdne a nevydrolí se v ploše. O kvalitě ručníku vypovídá i obroubení ručníků. Nestejnoměrný steh či obruba ledacos napoví.

 

Barvičky

 

Pokud se rozhodnete pro barevné ručníky, je důležité jakými barvami jsou ručníky barveny. Od toho se odvíjí především jejich barevná stálost. O úpravě vypovídá především údaj o maximální teplotě praní. Pokud je na etiketě s pracími symboly 60°C a méně, doporučujeme zvýšenou opatrnost. Obecně platí, že čím světlejší barva, tím lépe. Jakýkoliv barevný ručník (i ty opravdu kvalitně upravené) po čase vyblednou a problém je na světě. Jak doplnit froté stejné barvy, jak vybrat na pokoj ručníky a osušky stejné barvy, když ručníky se perou častěji než osušky atd. Proto doporučujeme především ručníky bílé, ze kterých se nečistota odstraňuje nejlépe, třeba i peroxidem či chlornanem, kterými barevné ručníky ošetřit nemůžete. Pokud předpokládáte praní froté v externí průmyslové prádelně, ptejte se po ručnících k tomu určených.

 

Gramáž                                                                                                                                                        

 

Obecně se traduje, že čím větší gramáž, tím lépe. Je to jako se vším, všeho moc škodí a ti kteří umí počítat vědí, že prát ručníky 550g nebo 450g je rozdíl cca 20% na váze. Mnohé hotely vyžadují pro své klienty 550g ručníky, ale troufám si říci, že to klient pozná jen v jednom případě, když si bude chtít utřít ucho. S ručníkem gramáže nad 550g to totiž moc nejde.

 

Údržba

 

Při údržbě je dobré dodržovat prací symboly na etiketě. Vyhnete se tím zbytečným překvapením. První praní barevného froté doporučujeme provést samostatně na jednom kusu ručníku na kterém si vyzkoušíte co váš ručník umí. K ručníku přidejte kousek bílého bavlněného plátna, na kterém poznáte jestli ručník nebarví. Ne vždy to na první pohled poznáte.

 

Obecně se doporučuje první praní provést s poloviční náplní, aby se nevytahaly smyčky. U bílých ručníků doporučují někteří kolegové z prádelen ručníky před prvním použitím vysrážet vypráním při teplotě 95°C. Vysrážením se zpevní konstrukce a utáhnou smyčky. Ručník je pak odolnější. U kvalitních ručníků pro průmyslovou údržbu toto není třeba, protože bývají předeprány.

 

Sušení froté je velmi důležitá činnost, která rozhoduje o jeho vzhledu a měkkosti. Nejlepší sušení a efekt i na oko dosáhnete samozřejmě v sušičce, kde se froté krásně nafoukne. Doporučujeme sušit déle a při menší teplotě. V mnoha prádelnách z časových důvodů suší kratší dobu při vyšší teplotě a froté je pak tvrdé a ostré, v extrémních případech i spálené.

 

Aviváž ano či ne? Samozřejmě že ne. Aviváž vytvoří v rámci změkčení na povrchu vlákna film s olejovým efektem a ručník ztratí na savosti. Mnohem lépe je provést finální sušení v sušičce při nižší teplotě. Ručník se krásně načechrá. Přesušením ovšem získáte struhadlo k masážním účelům. Ale o tom jsme se již zmiňovali.