Jak vybrat velikost ložního prádla?

 

Standardy

 

V nabídkách internetových obchodů i v nabídkách výrobců ložního prádla se nejčastěji v tuzemsku setkáváme s rozměrem povlaku na přikrývku 200x140cm, případně 220x140cm, povlaku na polštář 70x90cm a prostěradla 250x150cm. Je to jakýsi zavedený standard, který je ovšem ne vždy vhodný na velikost vaší pokrývky, polštáře a matrace. Vaši hosté či klienti se potom v noci potýkají s tím, že v povlaku hledají přikrývku, protože je povlak moc velký, nebo se ráno probouzí na posteli bez prostěradla, protože je prostěradlo moc malé. Proto doporučujeme před nákupem ložního prádla změřit přikrývku a polštář po vyprání a samozřejmě matraci. Přikrývku a polštář po vyprání proto, protože se vám mohou při praní srazit, nebo paradoxně u některých materiálů i zvětšit.

 

 

Správné rozměry

 

Správný rozměr přispívá ke kvalitě vaší služby a zároveň je to i ekonomicky výhodné, neprat zbytečně větší hmotnost prádla, než je nezbytně nutné. Samozřejmě je potřeba počítat i se srážlivostí prádla, která se pohybuje u kvalitního prádla kolem 5%. Ale můžete narazit na prádlo, které se může srazit třeba i o 12% a více. Proto doporučujeme investovat do jedné soupravy, kterou si vyperete tam kde jste zvyklí a vyzkoušíte na vaši matraci a přikrývku s polštářem. Pojďme se tedy podívat na konkrétní rozměr povlaku na přikrývku a prostěradla. U těchto dvou výrobků bývají problémy nejčastější.

 

Přikrývky se v tuzemsku vyrábí a prodávají poměrně často například v rozměru 190x135cm před vypráním. Po vyprání má přikrývka rozměr cca 185x128cm. Pokud tedy koupíte povlak o rozměrech 200x140cm, po vysrážení bude mít rozměr cca 190x133cm. V tomto případě je velikost v pořádku. 5 cm volnosti na každém rozměru je přiměřené. Pro zdravotnická zařízení, kde se povlak na přikrývku zakládá za matraci se povlak na přikrývku šije i 220x140cm. Naopak v případě kdy koupíte přikrývku 200x140cm, která se Vám vůbec nesrazí, což se u kvalitních přikrývek stává, potřebujete povlak velikosti alespoň 215x150cm, který se vám vysráží na konečnou velikost 204x142cm po vyprání.

 

Prostěradla jsou poměrně variabilnější, protože rozměry matrací se mohou poměrně dost lišit. Šířka od 70cm do 100cm, délka od 185cm do 205cm a výška od 10cm do 25cm. V extrémních případech to samozřejmě může být i více. Samozřejmě nesmíme zapomenout na dvojpostele, které jsou v šířkách od 140cm až do 200cm. Výpočet správné velikosti je velmi jednoduchý.

 

Délka prostěradla = délka matrace + 2x výška matrace + 2x 10cm na založení. K součtu přičteme procenta na sražení.

 

Obdobně spočítáte šířku prostěradla. Tedy konkrétně na matraci o rozměrech 200x90x20cm potřebujete prostěradlo o rozměrech 260x150cm po vysrážení, tedy cca 275x160cm před vysrážením. Klasický rozměr 250x150cm by vám v tomto případě nestačil.

 

U kvalitních dodavatelů se Vás na velikost matrace a náplní sami zeptají a doporučí Vám správnou velikost. Stačí se zeptat v nejbližší prádelně a jistě vám rádi poradí na koho se ve vašem okolí obrátit.

 

Ložní prádlo na míru nejsou šaty na míru a proto je cenový rozdíl u ložního prádla zcela zanedbatelný, ve srovnání se spokojeností vašich klientů a návštěvníků.