Něco o ubrusech

Jaké ubrusy si pořídit?

 

Na trhu je k dispozici mnoho druhů ubrusů různých kvalit z různých materiálů a různých povrchových úprav. Proto si řekněme jen několik vět o těch nejpoužívanějších.  

 

Pro pravidelné používání v podnikání platí podobná pravidla jako u ložního prádla. Hned na začátku byste si měli odpovědět na jednu základní otázku. Kde budete prádlo udržovat? Pokud si budete prát sami a prádlo si pohlídáte, můžete používat téměř co chcete, bez ohledu na barvu a povrchovou úpravu. Mluvíme zde hlavně o ubrusech s teflonovou úpravou povrchu, které nedoporučujeme udržovat v průmyslové prádelně, pokud si nedomluvíte zvláštní režim praní a žehlení či sušení. V každém případě pozor na symboly údržby. Doporučujeme na jednom ubrusu provést zkoušku stálobarevnosti a srážlivosti. Ne vždy symboly uvedené na výrobku odpovídají skutečnosti. Zvláštní pozornost v tomto ohledu věnujte ubrusům kulatým. Raději se jim vyhněte.

 

Těmto případným problémům a komplikacím se můžete vyhnout použitím prádla pro průmyslovou údržbu. Jsou to především ubrusy saténové s vetkanou kantou či bez, nebo levnější ubrusy keprové a plátěné. Ve všech případech doporučujeme 100% bavlnu, která se dobře bělí a snáší i agresivní údržbu v průmyslových prádelnách. Doporučujeme je všude tam, kde vám záleží na kvalitě služby. Tyto bílé ubrusy se dají vhodně doplnit barevnými naprony ze saténu barveného kvalitními barvami, odolnými nejen běžnému praní, ale i chloru a peroxidu. Pokud zvolíte barvy, doporučujeme ty pastelové. Obecně platí, že čím sytější barvy, tím větší problémy při údržbě.

 

Pokud se rozhodnete pro ubrusy s příměsí polyesteru, použijte naopak ubrusy barevné, protože ubrusy bílé vám mohou po několika praních šednout. Tato šedost se bělením bohužel nedá odstranit.

 

Rozměry

 

Obecně platí, že ubrusy by měly po vysrážení přesahovat na každé straně stolu cca 25-30cm. Pokud máte stoly klasických rozměrů, vyberete si dobře ze sortimentu saténových ubrusů s vetkanou kantou. Výběr je opravdu bohatý. Pokud máte stoly atypické, není problém vyrobit ubrus na zakázku z prostého saténu či kvalitního kepru.

 

Závěrem

 

Pokud se rozhodnete koupit kvalitní ubrusy, zeptejte se kde je koupit třeba ve vaší prádelně, kde se také jistě dozvíte kde si ubrusy nekupovat. Ubrusy nekupujete na sezónu a určitě se vyplatí investovat do kvality, není to zase taková částka a kvalitní ubrusy se vám odmění i dlouhodobě pěkným a stabilním vzhledem. To každý ubrus neumí.