Jaké vybrat ložní prádlo?

 

Před samotným výběrem si odpovězte na tři základní otázky:

 

Kde budete prádlo prát?   

 

Je velký rozdíl, jestli si budete prát a žehlit sami nebo jestli svěříte údržbu prádla externí průmyslové prádelně. Pokud si budete prát sami a prádlo si pohlídáte, můžete koupit prádlo bílé i barevné, které si můžete klidně vyprat na 60°C i méně. I tak si dejte pozor na barevné prádlo a zkuste nejdříve samostatně jeden kus, co při praní vydrží a o kolik se Vám srazí. Později se vyhnete problémům se zrátou barevnosti a s tím, abyste měli alespoň na dvě postele stejně barevné povlečení.

 

Také si vyzkoušejte jak vám po vysrážení povlečení  pasuje na váš polštář a přikrývku. Místa kde jsme se dobře vyspali v pěkném povlečení, které pasuje přesně na polštář a přikrývku si většinou moc nepamatujeme, ale místa, kde jsme spali v povlečení ve kterém jsme honili celou noc náplně nebo se nám shrnovalo prostěradlo si pamatujeme velmi dobře.

 

Druh vašeho prádla bude také určovat způsob žehlení či sušení. Pokud máte k dispozici kvalitní mandl, můžete si pořídit prádlo plátěné či saténové. Pokud ho k dispozici nemáte, doporučujeme pořídit prádlo, které usušíte v sušičce a nemusíte ho žehlit. Tedy například pleteninová prostěradla v kombinaci s krepovým povlečením. Tato varianta přichází ovšem v úvahu především u malých penzionů a hotýlků. Při větším množství prádla je tato varianta neekonomická.

 

Pokud se rozhodnete pro externí prádelnu, je třeba přímo v prádelně zjistit obvyklý způsob údržby a případně dohodnout možnost údržby vámi uvažovaného prádla. Ale znáte to, dohoda je dohoda a stačí jeden neinformovaný zaměstnanec a problém je na světě.  Prádelna vám sice škodu nahradí, ale sehnat prádlo stejného vzoru, stejné barevnosti je problém.

 

Proto pro údržbu v externí prádelně doporučujeme vybrat prádlo k tomu určené, tedy většinou bíle s vysokými parametry pevnosti a v ideálním případě i nízkou gramáží. U barevného prádla dbejte na to, aby mělo vysokou barevnou stálost a snášelo i čistící prostředky, které je třeba občas použít při vysokém znečištění. Není totiž vyjímkou, že si hosté utřou do ložního třeba boty, nebo jim do postele skočí jejich pes a podobně.

 

Jaké budete používat náplně?

 

V našem e-shopu si můžete zvolit bez příplatku výrobu povlečení na míru, přesně podle vašich náplní, tedy polštáře a přikrývky. Je to poměrně důležité, protože ne všechny náplně jsou stejně velké a také je zřejmě někdy vyperete a mohou změnit svůj rozměr. Proto doporučujeme jednu náplň vyprat, změřit a zvážit. U přikrývek rozdíl ve váze není tak markantní, ale jestli máte pod hlavou polštář 700g nebo 1200 gramů, už poznáte. Rozdíl je třeba zohlednit i u velikosti povlaku na polštář. Více si o problematice rozměrů můžete přečíst  zde.

 

Je pro Vás prádlo a jeho údržba důležitou položkou?  

 

Pokud máte malý penzionek s deseti lůžky a perete si sami, budou vaše roční náklady na nákup ložního prádla a jeho údržbu ve výši cca 20.000 Kč. Z hlediska nákladovosti nebudete asi příliš řešit možnou úsporu ve výši 4-6.000 Kč za rok. Tato úspora je totiž kvůli jejímu časovému rozložení neviditelná, úspora cca 10 Kč denně být vidět nemůže. Pokud budete mít lůžek 25, budou roční náklady cca 50.000 Kč a úspora může být ve výši 10-15.000 Kč ročně. To už je zajímavější úspora, ale částka 30 Kč denně je opět velmi neviditelná. Proto zvažte při nákupu i tyto nezanedbatelné peníze, které uspoříte správnou volbou prádla i údržby. Důležité informace o nákladovosti a možných úsporách si můžete přečíst zde.

 

 

Barevnost

 

Barevnost prádla je kapitolou sama pro sebe. Barevné prádlo má mnohá rizika o kterých byste měli vědět před koupí prádla. U některých barevných ložnin, hlavně těch levnějších, je největším problémem postupná ztráta barevnosti. Při postupném dokupování prádla je problém s vytříděním prádla tak, abyste zkompletovali do jednoho pokoje stejné prádlo. Navíc polštáře se vyměňují a perou častěji. Druhým problémem je nemožnost vyčištění takového prádla agresivními prostředky jako je chlornan či peroxid. Na znečištěném místě by vzniklo světlejší místo.

 

Proto při výběru pozor na parametry takového prádla. Pokud takové prádlo chcete udržovat v prádelně, ptejte se jak je prádlo barevně stálé, jestli je možné ho prát na 95°C a jestli má tzv. protichlorovou úpravu, která umožní jeho čištění i agresivními čistícími prostředky.

 

V některých případech je barevné prádlo vítanou změnou či dokonce potřebou, například ve zdravotnictví, horských chatách nebo v ubytovnách nižší kateborie. Jedná se například o vetkané polyesterové proužky, které jsou barvené ne na povrchu, ale ve hmotě, a tím je zabezpečena velmi vysoká barevná stálost i protichlorová odolnost.

 

Ve většině případů je ovšem výhodou bílé prádlo, které je z hlediska údržby nejodolnější a také nejlevnější při nákupu.

 

 

Vzory

 

Podobná situace jako s barevností je i se vzory. Pokud budete vybavovat pokoje kde máte záclony, závěsy, koberce či předložky, může být vzor, byť jen saténové proužky, kontraproduktivní. Proto se vzory opatrně a účelně.

 

 

Závěrem

 

Při výběru prádla uvažujte ekonomicky. Většina zákazníků a klientů totiž neocení váš vkus. Barevnost a vzor vašeho prádla moc nevnímá. A když ano, tak si všímají spíše nedostatků. Obecně by se dalo doporučit, abychom s barvami a vzory zacházeli velmi opatrně a pokud možno účelně. Jak se říká v jednoduchosti je krása. Čím světlejší barvy a abstraktnější vzor, tím lépe.

 

V naší nabídce najdete to nejpoužívanější prádlo na trhu, které používají hotely, nemocnice a ostatní ubytovací zařízení, ve kterých se chovají ekonomicky. Proto pokud to s výběrem prádla budete myslet vážně, zajděte do nejbližší prádelny a zeptejte se, jaké prádlo je nejlepší na údržbu a vyniká životností.