Kvalita nebo cena?

aneb nejsme tak bohatí, abychom mohli kupovat levné věci.

 

Velmi stručně řečeno prostěradlo gramáže 150g/m2 za 100,-Kč vydrží 60-80 praní a prostěradlo gramáže 130g/m2 za 150,-Kč vydrží 300 a více pracích cyklů. Jsou to jednoduché počty, ale přesto ještě většina z nás sáhne po prostěradle za stovku. Zdá se Vám to neuvěřitelné? Bohužel je to tak. Pokud kupujete levné prádlo, je zřejmé, že výrobce musel někde ušetřit. Většinou na kvalitě příze, konstrukci látky nebo na finálních úpravách. Takový výhodný nákup je ovšem velmi krátkozraký, protože užitné vlastnosti kvalitní tkaniny Vám mohou uspořit mnohonásobně více peněz, než je okamžitá úspora při nákupu. Viz. tabulka níže.

 

Pokud se tedy nechcete nechat napálit a jde Vám o skutečné úspory, ptejte se dodavatelů, jestli jejich prádlo splňuje normy pro hotelové či zdravotnické prádlo. Pokud někdo takové prádlo prodává, má na to většinou certifikát, kterým se rád pochlubí. Nenechte se opít tzv. materiálovým listem, ten si každý může vyrobit podle své libovůle. Jaké patálie můžete s levným prádlem zažít si můžete přečíst zde.

 

 

Kvalitu prádla ovlivňuje několik důležitých faktorů, řekněme si o nich něco.

 

Kvalita vlákna

 

Kvalita příze je základním stavebním kamenem každé tkaniny. Určuje pevnost látky a tedy i její životnost. Můžete si vybrat přízi neboli vlákno klasicky předené či levnější a méně pevné vlákno bezvřetenově dopřádané. Na kvalitu má vliv také základní surovina, tedy délka jednotlivých bavlněných a střižových vlákýnek. Stejně tak ovlivňuje pevnost vlákna počet zákrutů vlákna a samozřejmě to, jak je vlákno pravidelné. Některé nepravidelnosti, hlavně v tloušťce vlákna jsou u levnějších látek vidět pouhým okem. Takové vlákno se údržbou naruší velmi rychle a po několika desítkách praní praskne a vznikne díra. Pevnost zvýší například příměs polyesteru. To má samozřejmě svá úskalí, ale když s nimi budete správně zacházet, můžete ušetřit mnoho peněz. Více o vláknech si můžete přečíst zde.

 

Konstrukce tkaniny

 

Konstrukce každé tkaniny určuje její užitné vlastnosti. Jinak řečeno počet a kvalita vláken v osnově i útku určují pevnost látky v obou směrech a plošnou hmotnost. Pevnost v obou směrech a hmotnost tkaniny určují její ekonomické vlastnosti. Ty bohužel nejsou vidět na první pohled. Proto si, za stejné časové období, levné prádlo koupíme několikrát, místo jednoho nákupu kvalitního a o možných úsporách při praní se většinou ani nedozvíme. Přitom těm, kteří perou v prádelnách tečou peníze mezi prsty. Ti kteří chtějí o konstrukci tkanin vědět více, mohou kliknout zde.

 

Finální úpravy tkanin

 

Konečné úpravy tkanin rozhodují o jejich vzhledu, srážlivosti a odolnosti při údržbě. Mechanických a chemických úprav je poměrně hodně, ale odborná školení o úpravách tkanin rád přenechám odborníkům. Zde se o nich zmiňuji pouze v souvislosti s užitnými vlastnostmi a ekonomikou ložního prádla. Například takový mercerovaný satén z klasicky předené a počesané bavlny si i po 100 praních zachová svůj vzhled ve velmi dobré kvalitě, stejně jako pevnost. Oproti tomu satén nemercerovaný z mykané bavlny vypadá pěkně prvních dvacet až třicet praní a potom ztrácí lesk a vypadá jako odřený. Začínají se v něm dělat maličké dirky a ztrácí své užitné vlastnosti. Viditelný rozdíl při nákupu je cca 50-80,-Kč. Přitom pěkné čisté povlečení a ručníky jsou to, co zákazník sleduje a ocení nejvíce. Hned na druhém místě jsou náplně a kvalitní postel.

 

 

Tabulka porovnání nákladovosti ekonomického a tzv. "cenově výhodného" prádla

 

Ložní souprava

Cena

nákupu

Váha

Cena

praní

Cena

praní

Životnost

Průměrné

náklady

Praní

Celkový

náklad

Z toho

Materiál

kg Kč/kg za kus

počet

praní

nákup a údržba počet nákup praní

50/50 ba/pe

350 0,968 15 14,52

250

15,92 200 3184 280 2904
100% bavlna 300 1,193 15 17,90 100 20,90 200 4179 600 3579

 

V tabulce je dobře vidět jak zavádějící a manipulativní je kupní cena ložní soupravy a také jak je rozdíl v nákupní ceně zanedbatelný, ve srovnání s úsporou v celové nákladové ceně za nákup a údržbu. Navíc úspora za údržbu mnohonásobně převyšuje rozdíl v pořizovací ceně prádla. Tam je také třeba hledat skutečné úspory, které nejsou bohužel na první pohled vidět.

 

Buďme konkrétní pro lepší představu. Například malý penzion či oddělení ve zdravotnickém zařízení o 25 lůžcích, kde se prádlo mění cca jednou za 4-7 dní, může za rok ušetřit na nákladech za nákup a údržbu prádla v rozmezí 9-15.000,-Kč. Rozhodně nezanedbatelná částka že?